verejnosť

Biomonitoring v okolí cementárne v Turni nad Bodvou zistil prítomnosť vysoko toxických látok

04.02.2025

Priatelia Zeme – SPZ upozorňujú na odhalenie závažného znečistenia životného prostredia v okolí cementárne v Turni nad Bodvou, ktorý dokazuje viacročný biomonitorovací výskum. Namerané hodnoty POPs látok a ťažkých kovov v machoch, ihličí a slepačích vajciach naznačujú ohrozenie zdravia obyvateľov. Výsledky tiež ukazujú, že v súčasnosti používané metódy merania emisií znečisťujúcich látok v zariadeniach na spaľovanie a spoluspaľovanie odpadov nepostačujú na odhalenie ich skutočného vplyvu na životné prostredie.

Opakovaný biomonitoring v okolí cementárne v Turni nad Bodvou potvrdzuje vážne environmentálne hrozby

29.01.2025

Opakovaný biomonitoring v okolí cementárne v Turni nad Bodvou potvrdil vážne environmentálne hrozby. Výsledky odhalili výrazné znečistenie pôdy, vody a potravín toxickými látkami, ako sú dioxíny, ťažké kovy a PFAS. Cementáreň, ktorá využíva alternatívne palivá obsahujúce odpady, predstavuje významný zdroj znečistenia. Odborníci varujú pred nedostatočnou legislatívou a vyzývajú na zlepšenie monitoringu a ochrany životného prostredia.

Nové štúdie upozorňujú na zdravotné riziká mikroplastov

28.01.2025

Mikroplasty, drobné plastové častice menšie ako 5 milimetrov, sa stávajú čoraz väčšou hrozbou pre ľudské zdravie. Ich prítomnosť v životnom prostredí a potravinovom reťazci vedie k ich neúmyselnej konzumácii a vdýchnutiu. Tieto častice sa hromadia v orgánoch a vedú k biologickým zmenám, oxidačnému stresu a zápalom. Vystavenie mikroplastom je spojené so zlými kardiovaskulárnymi a respiračnými výsledkami, gastrointestinálnymi účinkami, reprodukčnými účinkami, metabolickými poruchami a rakovinou. [1]

Zaslanie podnetu na kontrolu - znečisťovanie ovzdušia spaľovaním použitých odpadových olejov

01.12.2024

V januári 2024 sme na  komerčnej internetovej stránke spoločnosti Lincos, s.r.o. odhalili, že táto spoločnosť, ktorá ponúka kotle na vykurovanie, na tejto stránke uvádza, že pre tieto kotle sú ako palivo vhodné nielen rastlinné oleje po smažení, ale aj  použité motorové, prevodové, hydraulické a naftové oleje. Týmto spôsobom by sa do ovzdušia dostali nebezpečné škodlivé látky. Vzhľadom na to, že takéto energetické využitie týchto odpadových olejov zakazuje aj zákon o ochrane ovzdušia, obrátili sme sa s podnetom na kontrolu na Slovenskú obchodnú inšpekciu.

Aktivity Priateľov Zeme – SPZ v danej veci

  1. V januári sme zaslali podnet Slovenskej obchodnej inšpekcie na vykonanie kontroly a nápravy v spoločnosti Lincos, s.r.o.
  2. V novembri 2024 sme požiadali SOI o zaslanie výsledku kontroly. Vo svojej odpovedi SOI uvádza, že informácie predajcu na použitie odpadových olejov sú skutočne zavádzajúce a že z jeho strany ide o porušenie zákona o ochrane ovzdušia. Spoločnosť túto informáciu zo svojej internetovej stránky odstránila. Z uvedeného porušenia zákona bude vyvodený aj sankčný postih.

CENTRUM POMOCI OBČANOM

Zámer – „Upcyklácia plastových odpadov“ - Markušovce

01.12.2024

V novembri 2024 sa Priatelia Zeme – SPZ prihlásili do konania EIA (posudzovanie vplyvov na životné prostredie) vo veci realizácie zámeru  Upcyklácia plastových odpadov“ navrhovateľa LOGOS LTD s.r.o. v katastri obce Markušovce. Ide o technológiu tzv. pyrolýzy zmiešaného plastového odpadu.   

Priatelia Zeme – SPZ v prípadoch pyrolýzy zmiešaných plastových odpadov požadujú od navrhovateľa dostatok informácií, údajov a dôkazov o  účelnosti a existencii takéhoto fungujúceho zariadenia niekde inde. Tiež požadujú dôkazy o ďalšom využití výstupných produktov (pyrolýzny olej, pyrolýzny plyn, pyrolýzny tuhý zvyšok), ktorých zloženie môže byť s veľkou pravdepodobnosťou  problematické pre ďalšie environmentálne vhodné využitie. Bolo dokázané, že všetky tieto výstupy obsahujú širokú škálu znečisťujúcich aj škodlivých látok, dokonca boli zistené aj tie najnebezpečnejšie látky, ako sú dioxíny a furány.

Aktivity Priateľov Zeme – SPZ v danej veci

  1. V novembri 2024 sa Priatelia Zeme – SPZ prihlásili za účastníka konania v procese EIA a zaslali svoje pripomienky a požiadavky na doplnenie informácií pre spoľahlivé posúdenie z hľadiska vplyvu na životné prostredie.

CENTRUM POMOCI OBČANOM

Zámer - „Zariadenie na zhodnocovanie odpadov tepelnými procesmi“ - Pruské

01.11.2024

V októbri 2024 sa Priatelia Zeme – SPZ prihlásili do konania EIA (posudzovanie vplyvov na životné prostredie) vo veci realizácie zámeru  „Zariadenie na zhodnocovanie odpadov tepelnými procesmi“ navrhovateľa MIKON spol. s r.o. v obci Pruské. Ide o technológiu tzv.  pyrolýzy gumového odpadu, plastov rôznorodého pôvodu a kalov z úpravy priemyselných vôd. K uvedenému zámeru sme vypracovali a zaslali pripomienky na MŽP SR.

Priatelia Zeme – SPZ sú principiálne proti výstavbe takéhoto zariadenia, pretože uvedená technológia pyrolýzy zmesi gumového a plastového odpadu a kalov z úpravy priemyselných vôd nie je preverená z hľadiska jej environmentálnych vplyvov. Veľmi rizikové sú aj jej výstupy, ktoré navrhovateľ označuje za neškodné a vhodné na ďalšie využitie. Pyrolýzny olej by bolo možné použiť v krakovacích jednotkách v petrochemickom priemysle až po prečistení v osobitnom zariadení a pyrolýzny tuhý zvyšok nie je inertným materiálom. Nebezpečný je aj zámer energeticky využívať procesný plyn, ktorého zloženie by bolo problematické aj po deklarovanom prečisťovaní. Bolo dokázané, že všetky tieto výstupy obsahujú širokú škálu znečisťujúcich aj škodlivých látok, dokonca boli zistené aj tie najnebezpečnejšie látky, ako sú dioxíny a furány.

Aktivity Priateľov Zeme – SPZ v danej veci

  1. V októbri 2024 sa Priatelia Zeme – SPZ prihlásili za účastníka konania v procese EIA a zaslali nesúhlasné stanovisko s realizáciou navrhovanej činnosti. Navrhovaná činnosť nepredstavuje spoľahlivé a environmentálne vhodné riešenie pre spracovanie odpadov z gumy, plastov, textilu, papiera a  kalov z úpravy priemyselných odpadových vôd.
  2. V októbri – novembri 2024 Priatelia Zeme – SPZ konzultovali možnosti boja proti realizácii tejto škodlivej činnosti s aktívnymi občanmi obce Pruské.

CENTRUM POMOCI OBČANOM

Na Slovensku ročne spaľujeme pol milióna ton odpadov zo zahraničia, pre náš odpad chceme budovať ďalšie spaľovne

17.09.2024

V roku 2023 MŽP SR povolilo dovoz 624 780 ton odpadu, z čoho až 521 630 ton odpadov tvoria odpady určené na zhodnotenie ako palivo. Celkovo bolo vydaných 89 povolení na dovoz odpadu z deviatich krajín – Rakúsko, Bielorusko, Česko, Nemecko, Maďarsko, Švajčiarsko, Taliansko, Poľsko a Slovinsko. Dovoz odpadu určeného na spálenie je povolený zo šiestich krajín – Rakúsko, Nemecko, Maďarsko, Taliansko, Poľsko, Slovinsko. Najviac odpadu na spálenie sa dováža z Talianska a Rakúska [1]. 

Energia z odpadu je príležitosťou pre Slovensko, avšak nie je to energia zo spaľovní komunálnych odpadov

27.06.2024

(reakcia na tlačovú správu „Energia z odpadu – príležitosť pre Slovensko“)
Dňa 28. 5. 2024 bola na stránke euractiv.sk uverejnená tlačová správa z tzv. pracovných raňajok Americkej obchodnej komory, na ktorých sa zúčastnili predstavitelia podnikateľského sektora a ZMOS a ktorých výsledkom bolo stanovisko o potrebe vybudovania nových zariadení na energetické zhodnocovanie odpadov (ďalej len „ZEVO“) na Slovensku.

​​​​​​​Prvé výsledky biomonitoringu v okolí cementárne v Turni nad Bodvou sú znepokojivé

18.06.2024

V rámci celoeurópskeho výskumného projektu biomonitorovania emisií POPs (perzistentné organické látky) európskej siete Zero Waste Europe sa takýto výskum začal aj na Slovensku v okolí cementárne v Turni nad Bodvou. Ide o biomonitoring znečisťovania životného prostredia v možnej súvislosti so spoluspaľovaním odpadov v tejto cementárni. Biomonitoring je systematické meranie znečisťujúcich látok v živých organizmoch alebo v produktoch živých organizmov v okolitom prostredí zdroja znečisťovania ovzdušia, s cieľom identifikovať alebo posúdiť potenciálne nebezpečie a účinky znečisťujúcich látok.

V prípade okolia cementárne v Turni nad Bodvou boli odobraté vzorky slepačích vajec, vegetácie, ovocia, strešného prachu a machov v piatich obciach (Dvorníky, Včeláre, Zádiel, Hosťovce, Turňa nad Bodvou), ktoré sa nachádzajú do vzdialenosti do 2 500 metrov od cementárne. Analýzy z prvotného odberu týchto vzoriek, ako aj sedimentu v blízko tečúcom potoku, preukázali vysoké úrovne týchto nebezpečných látok.

Stránky