Marec bez plastov: zapojte sa do mesačnej kampane pre menej plastov
Čo je Marec bez plastu?
Marec bez plastov je mesačná kampaň pre menej plastov inšpirovaná svetovou kampaňou Plastic Free July (Júl bez plastov), ktorá prebieha už od roku 2011 [1]. Každoročne pomáha miliónom ľudí zapojiť sa do zníženia plastového znečistenia – aby sme mohli mať čistejšie ulice, oceány a udržateľné komunity. Pôvodná iniciatíva bola zameraná na zapojenie škôl, komunít a firiem v júli, keďže v Austrálii nie sú v tomto mesiaci školské prázdniny. Na Slovensku je však júl nevhodný, pretože školy sú zatvorené a mnohí ľudia sú na dovolenkách. Preto sa u nás presúva táto výzva na marec, keď je možné lepšie zapojiť školy, pracoviská a miestne komunity.
Dôvody, prečo by sme mali znížiť spotrebu plastov a plastových odpadov
Tempo akým vyrábame a spotrebovávame plasty je neudržateľné. Plasty nepredstavujú problém len pre životné prostredie ale aj naše zdravie. Viac o problematike plastov čítajte na: https://www.nulaodpadu.sk/bez-plastu
- Každoročne sa vo svete vyrába viac ako 380 miliónov ton plastov, z ktorých polovica je určená na jednorazové použitie. [3]
- Plastový odpad zabíja každý rok až milión morských vtákov, 100 tisíc morských cicavcov, morských korytnačiek a nespočetné množstvo rýb [4]. Tento problém sa týka všetkých živočíchov, nie len morských.
- Podľa údajov OSN z roku 2017 moria znečisťuje až 51 biliónov mikroplastových častíc, čo je 500 krát viac ako je v našej galaxii hviezd [5]. Celkovo za rok skončí v oceánoch viac ako 8 miliónov ton plastov.
- Štúdie potvrdili prítomnosť mikroplastov v ľudskom tele, napr. v plodovej vode, placente, krvi a v pľúcach. Odborníci vyjadrujú obavy z vážneho ohrozenia zdravia ekosystémov i človeka.
- V roku 2021 bolo na slovenský trh uvedených vyše 434 miliónov kusov ľahkých a veľmi ľahkých plastových tašiek. Z tohto množstva tvorili veľmi ľahké plastové tašky (mikroténové vrecká) vyše 380 miliónov, čo je približne 70 kusov na obyvateľa. [6]
- Ročne sa na slovenský trh uvedie jedna miliarda plastových fliaš. [7]
- Plasty sa hromadia v oceánoch a vytvárajú "plastové ostrovy". Najväčší z nich sa nazýva Great Pacific Garbage Patch (GPGP), v slovenčine známy ako Veľká tichomorská odpadková škvrna. Táto oblasť pokrýva plochu 1,6 milióna štvorcových kilometrov, čo predstavuje trojnásobnú rozlohu Francúzska. [8]
- Vo svete bolo zo všetkých doteraz vyrobených plastov zrecyklovaných len 9 %.
- Plastový priemysel produkuje takmer 4 % zo všetkých skleníkových plynov a pri súčasnom trende sa odhaduje, že v roku 2060 to bude až 16 % skleníkových plynov spôsobených človekom.
- Za týždeň zje človek priemerne 5 gramov mikroplastov – je to ako jedna kreditná karta.
Vedeli ste? | Bez plastu
Zapojte sa
Pridajte sa aj vy k iniciatíve „Marec bez plastu“ a malými zmenami znížte množstvo plastového odpadu, ktorý produkujete. Akým spôsobom sa zapojíte je len na vás. Budeme radi, ak nás budete informovať čo robíte pre to, aby ste sa vyhli plastom vo vašom každodennom živote alebo počas Marca bez plastov. Inšpirovať sa môžete našimi tipmi.
Marec bez plastov - tipy pre menej plastov na každý deň
Príbeh plastu | The Story of Plastic | Krátky animovaný film
Nálepky proti používaniu plastov | Júl bez plastu
Stiahnite si obrázok, vytlačte a nalepte vo vašom obchode na mieste, kde si zákazník môže zobrať plastové vrecko/tašku.
ONLINE AKTIVITY
Poskladajte si komiks, vyriešte kvíz, zoraďte správne hierarchiu...
Ďalšie skladačky: >>> o nekupovaní balenej vody a pití vody z prameňov, >>> o opravovaní pokazených vecí a znovupoužívaní, >>> o používaní plátených tašiek, >>> o triedení odpadov a zálohovaní obalov, >>> Ako hospodári Európa s plastovým odpadom?
Čo viete o plastoch? | Veľký kvíz s 18 otázkami
Otestujte svoje vedomosti o plastoch ;)
Tajnička o plastovom odpade
Ako môžeme nahradiť obaly? Pospájajte správne možnosti
Zoraďte správne hierarchiu odpadového hospodárstva
Pexeso - nájdi výrobky, z ktorých vznikajú odpady a ich bezodpadové alternatívy
Pracovné listy pre deti s témou znižovania množstva odpadov, zero waste
Čítajte viac
Bez plastu
Plasty sú syntetické materiály, ktoré boli objavené v 19. storočí. Vďaka svojim vlastnostiam sa ich využitie rýchlo rozšírilo a postupne sa stali jednými z najpoužívanejších materiálov. Je nepochybné, že majú pre spoločnosť množstvo výhod, ale zároveň predstavujú záťaž pre životné prostredie a v končenom dôsledku môžu ohrozovať aj zdravie organizmov, vrátane človeka.
Viete rozoznať, aké plasty používame?
Plast je jedným z najviac využívaných materiálov. Pozrite sa okolo seba a skúste spočítať koľko plastov uvidíte. Všetky sa od seba navzájom odlišujú. Majú rozdielne vlastnosti, boli vyrobené rozdielnym spôsobom a majú rozličné vplyvy na prostredie. V našom článku sa dozviete, ako rozoznať rôzne druhy plastov, na čo sa najčastejšie používajú a aké sú ich výhody a nevýhody.
10 významných zdrojov mikroplastov, o ktorých sme možno netušili
Plasty sú problematické aj tým, že sa rozpadajú na malé častice. A tie v prostredí okolo nás vydržia naozaj dlho. V oceánoch sa aj najväčšie a najodolnejšie kusy plastov rozpadajú vplyvom vĺn a slnečného žiarenia na mále kúsky do veľkosti 5 milimetrov, teda asi veľkosti mravca. Tieto častice nazývame „sekundárne mikroplasty“. Tohto typu mikroplastov, ktorý pochádza z napríklad z PET fliaš, z ktorých pijeme nápoje, rybárskeho náčinia, či jednorazových príborov a pod., je v moriach a oceánoch prítomného oveľa viac, než „primárnych mikroplastov“, ktoré boli v produktoch malé už na začiatku – ako napr. mikroguličky v zubných pastách.
Mikroplasty okolo nás i v nás
Nadmerná spotreba plastov spôsobuje rôzne environmentálne problémy. Jedným z negatívnych vplyvov plastov na životné prostredie je ich rozpad na mikroplasty – miniatúrne plastové častice s priemerom do 5 mm. V niektorých prípadoch sú také malé, že sa nedajú vidieť voľným okom. Hoci sa pozornosť najviac upriamuje na mikroplasty v moriach a oceánoch, kde sa vyskytujú v najväčšej miere, objavené boli aj v sladkej vode (aj v pitnej), pôde a vo vzduchu. Podľa odhadov sa do životného prostredia v EÚ každoročne uvoľní 75 – 300 tisíc ton mikroplastov [1].
Ako predísť záplave odpadov (leták o minimalizácii odpadov a predchádzaní vzniku)
Leták A4 zložený na tretiny, plnofarebný na recyklovanom papieri, rok vydania 2010.
Obsahuje výber ekotipov, ktoré nám môžu pomôcť znížiť množstvo nami produkovaných odpadov, alebo predísť vzniku odpadov. To je často len otázkou vhodnej voľby, drobných zmien v zaužívaných každodenných stereotypoch.
Dobrovoľná skromnosť – ODPADY (leták)
Neseparujme sa, separujme odpad (leták o triedenom zbere)
Leták A4 zložený na tretiny, plnofarebný na recyklovanom papieri, rok vydania 2010.
Obsahuje informácie o tom, prečo je dobré separovať odpad, príklady, koľko energie a prírodných zdrojov môžeme ušetriť recykláciou, prečo sa recykláciou znižuje produkcia CO2 a nezamestnanosť a ďalšie zaujímavosti. Taktiež predstavuje typické farebné a číselné značenie separovaných odpadov a upozorňuje na odlišnosti v spôsobe separovania odpadov - o konkrétnom spôsobe by ste sa mali informovať vo Vašom meste / obci.
22 ekotipov - aby bol Deň Zeme každý deň (leták na Deň Zeme)
Leták A4 zložený na tretiny, plnofarebný na recyklovanom papieri, rok vydania 2008.
22 rád ako sa správať priateľsky k Zemi a prírode a ako ušetriť. Leták je určený pre mladšiu generáciu, čomu zodpovedá aj jeho ilustrované spracovanie.
Domácnoť bez odpadov (leták)
Každý z nás môže prispieť k tomu, aby sme produkovali menej odpadov a aby vzniknuté odpady boli viac recyklované. Ročne vyprodukujeme na Slovensku skoro 2 milióny komunálnych odpadov. Z toho viac ako tri štvrtiny končia na skládkach, v spaľovniach, v prírode, zamoruje naše prostredie a ohrozuje naše zdravie. Dá sa to však ovplyvniť. Ako, to sa dočítate v tomto letáku.
Rýchla móda - znížme množstvo odpadov a znečistenie z módneho priemyslu
Spotreba oblečenia za posledné desaťročia prudko narástla a s ňou aj dopady módneho priemyslu na životné prostredie. Vďaka nízkej cene nakupujeme často nové oblečenie, aby sme držali krok s najnovšími trendmi. Tento konzumný prístup sa nazýva fast fashion, v slovenčine rýchla móda. Je to hromadná rýchla výroba a predaj lacného oblečenia.
Nekupujme zbytočné obaly
Odpady z obalov vo veľkej miere končia voľne pohodené v prostredí. Pokrývajú brehy riek, hladiny jazier, sú splavované do morí kde sa hromadia a vytvárajú celé ostrovy plastov. Hromadia sa v žalúdkoch rýb, vtákov a ďalších zvierat, ktoré tieto plasty nevedia stráviť, ani vylúčiť a hynú. Mikroplasty (rozpadnuté plastové odpady) sú dokonca súčasťou vody, ktorú pijeme...
„Zrecyklujme“ si... Použime znovu, použime inak, opravme
Mnoho vecí, ktoré používame, sú jednorazové, teda po použití končia v tom lepšom prípade v triedenom zbere, v tom horšom, na skládke, v spaľovni, alebo v prírode. Kvôli príliš krátkemu životnému cyklu vecí vzniká veľké množstvo odpadov, s ktorým si momentálne nevieme poradiť ekologicky prijateľným spôsobom.
Požičiavajme si
Človek potrebuje niekde bývať, nejak sa presúvať, potrebuje rôzne veci pre prácu či zábavu. Vďaka zvyšujúcej sa životnej úrovni a vidine života v blahobyte, ktorú človeku ukazuje svet reklamy, človek túži mať čoraz viac. Za posledných 20 rokov vzrástlo množstvo odpadov na hlavu takmer dvojnásobne, pritom zadĺženosť osemnásobne. Chceme vlastniť a neváhame sa zadĺžiť. Pritom však nie všetky veci využívame neustále a tie by mohli poslúžiť viacerým, keby si ich požičiavali, či ich zdieľali. Alebo, pre zmenu, vymieňali.
EkoKomiksy
Komiksy, ktoré sa zaoberajú témou odpadov, minimalizácie odpadov, predchádzania vzniku. Oslovili sme výborných ilustrátorov a tí pre nás nakreslili 40 vtipných príbehov.
Ekokomiksy sú voľne dostupné v elektronickej forme a môžete si ich stiahnuť do vášho počítača alebo umiestniť na webovú stránku.
Minimalizačné desatoro (minibrožúrka o minimalizácii odpadu a predchádzaní vzniku)
Brožúra v netradičnom formáte, skladaná ako leporelo bez zošívania. Plnofarebná, na recyklovanom papieri. Rok vydania 2010.
Obsahuje ekotipy rozdelené podľa oblastí v ktorých sa dajú aplikovať: na nákupoch, pri údržbe domácnosti, starostlivosti o seba, deti, blízkych, v kuchyni, pri stole, v kúpeľni, na cestách, v práci a mnohé iné. Každá oblasť je graficky ilustrovaná. Brožúrka má ambíciu byť každodenným pomocníkom, ktorý nám ponúka mnoho nápadov ako zmenšiť našu ekologickú stopu.
Vaše aktivity
Viac ako 80 škôl, samospráv, ekoobchodov a organizácií sa v marci zapojilo do kampane Marec bez plastov – a my vám za to zo srdca ďakujeme!
Mnohé z nich postovali o svojich aktivitách príspevky na svojich facebookových stránkach, všetky si môžete pozrieť na https://www.facebook.com/profile.php?id=100079815157986 . Určite sa stanú inšpiráciou pre ďalšie školy, či pre ďalší ročník kampane.
Prezreli sme stovky fotiek, popisov aktivít a skvelých nápadov – od čistenia okolia, cez výtvarné dielne až po eko-kvízy a školské výstavy. Bolo vidieť, že tému plastov ste uchopili s kreativitou, nasadením a zapojením celej komunity. Veríme, že vďaka týmto zážitkom si žiaci/študenti začali viac uvedomovať, prečo je problém s plastmi vážny a čo môžeme robiť, aby sme sa stali zodpovednejšími spotrebiteľlmi, ktorým záleží na budúcnosti bez zbytočného odpadu.
Každá škola, ktorá nám zaslala príspevok, získava diplom ako poďakovanie za svoju aktivitu a prínos ku kampani.
Ďakujeme, že spolu s vami môžeme robiť svet bez plastov o čosi reálnejším.
Zapojené školy, samosprávy, predajne, organizácie | Marec bez plastov 2025
Školy sú zoradené abecedne podľa názvu mesta, v ktorom sídlia.