V odpadových košoch
Posuňte šípkou doľava a doprava, nech vidíte rozdie medzi systémom bez zálohovania jednorazových nápojových obalov a systémom keď sa zálohuje :)
Foto: Richard Medal, cea.sk
Poznámka: Táto stránka vznikla v roku 2019 na podporu zavedenia zálohovania nápojových obalov. To sa podarilo zaviesť od 1. januára 2022 a úspešne funguje. Podľa viacerých správ sa výrazne znížilo znečistenie prostredia týmito obalmi.
Zálohovanie PET fliaš a plechoviek, presnejšie zálohovanie jednorazových nápojových obalov je odovzdávanie obalov z nápojov, ktoré sme zakúpili, naspäť do predajní, ktoré nám pri vrátení obalu vyplatia peňažnú čiastku podľa počtu obalov (podobne ako do obchodov vraciame sklenené fľaše od minerálok, piva, sirupov a pod.). Doteraz sa obaly z nápojov triedili pre recykláciu, napriek tomu končí veľké množstvo týchto obalov v prírode a predstavuje tak znečistenie, s ktorým si príroda neporadí. PET fľaše a plechovky lemujú cesty, turistické chodníky, brehy riek a vodných nádrží, napr. len z vodnej nádrže Ružín vodohospodári za jeden rok odstránia takmer 1000 ton odpadu (náklady cca 70000 €), z čoho veľkú časť tvoria práve PET fľaše. Nápojové obaly tvoria až tretinu objemu voľne pohodených odpadov v prostredí2.
Pri súčasnom systéme triedeného zberu sa vyzbiera približne 62 % PET fliaš uvedených na trh v SR1. Zvyšok, čo je takmer pol miliardy fliaš, je vyhodený na skládky, spálený v spaľovniach a odhodený v prostredí. Spotreba nápojov pritom stúpa ročne o 4 %3, dopyt po PET obaloch rastie za poslednú dekádu o cca 7% ročne4.
Podľa skúseností z krajín, kde zaviedli zálohovanie obalov už pred rokmi, tento krok výrazne zníži množstvo PET fliaš či plechoviek v prírode. Najefektívnejšie systémy vyzbierajú až 97 % nápojových obalov1. Teda takmer všetky takéto obaly by namiesto toho, aby skončili ako odpad znečisťujúci naše životné prostredie, boli odovzdané v predajniach a následne zrecyklované.
Avšak, niektorí aktéri, zväčša obchodníci spochybňujú zálohovanie a snažia sa ho blokovať. Majú obavy z poklesu tržieb a preto sa snažia argumentovať rôznymi nepravdami.
Sme však presvedčení, že tak ako v iných krajinách, kde zálohovanie obalov úspešne funguje, aj na Slovensku sa nám podarí prekonať počiatočné problémy so zavedením tohto systému. Odmenou nám budú čistejšie okolie, lesy, v ktorých sa nebudú povaľovať odhodené PET fľaše či plechovky, rieky a jazerá, ktoré nebudú pokryté tonami plastových fliaš.
Ministerstvo životného prostredia spustilo kampaň #zazalohovanie, ku ktorej sa (Priatelia Zeme - SPZ) radi pridávame a veríme, že tentokrát (zálohovanie sa Priatelia Zeme spolu s ďalšími organizáciami snažili presadiť v minulosti už viackrát) ministerstvo nepoľaví a zálohovanie nápojových obalov bude skutočne zavedené.
Podrobne o jednotlivých bodoch si môžete prečítať na stránkach organizácie CEPTA, alebo na stránke na podporu zálohovania, ktorú spustilo Ministerstvo životného prostredia. Na tejto stránke si taktiež môžete prečítať o mýtoch o zálohovaní.
Posuňte šípkou doľava a doprava, nech vidíte rozdie medzi systémom bez zálohovania jednorazových nápojových obalov a systémom keď sa zálohuje :)
Foto: Richard Medal, cea.sk
Takmer polovica zo všetkých PET fliaš na Slovensku skončí na skládkach, v spaľovniach a odhodená v našich lesoch, riekach... Znečisťujú prírodu, ohrozujú zvieratá aj nás. V krajinách, kde zálohujú, takýto problém nemajú - takmer všetko zrecyklujú. Postavme sa aj my za zálohovanie!
Túto výzvu realizujú Priatelia Zeme – SPZ v rámci projektu "Ako najlepšie implementovať Balíček novej odpadovej legislatívy EU pre obehové hospodárstvo do legislatívy štátov V4 (Česka, Poľska, Slovenska a Maďarska)" podporeného Medzinárodným vyšehradským fondom.
Určite ste už videli a odfotili krajinu znečistenú PET fľašami, či inými nápojovými obalmi. Pošlite nám túto fotografiu a my ju pridáme do galérie na tejto stránke. Nech aj odporcovia zálohovania vidia, čo spôsobuje doterajší systém nakladania s týmito obalmi.
Fotografie od vás:
Priatelia Zeme – SPZ
poštová adresa: Haluzice 761, 91307 Haluzice
tel: 0903 77 23 23
e-mail: spz@priateliazeme.sk
Obsah týchto stránok (dielo), pokiaľ nie je uvedené inak, podlieha licencii Creative Commons: Uveďte autora - Nevyužívajte dielo komerčne - Zachovajte licenciu
1996 -
Táto webová stránka vznikla s finančnou podporou Zero Waste Europe.