ekologizácia

Vianoce šetrné k prírode

Počas vianočných sviatkov vyprodukujeme až dvojnásobné množstvo odpadu ako v iných častiach roka. Niet divu, predvianočný čas je pre predajcov obdobím najväčších tržieb, priemerne na osobu nakúpime dary takmer za 250€. Ďalších 250€ dávame na výzdobu, jedlo atď., potom z toho jedla tretinu vyhodíme. Radi dávame aj prijímame, každý šiesty Slovák sa pri tom aj zadĺži. Je to aj dôsledok reklamných kampaní, ktoré začínajú pár mesiacov pred Vianocami a vrcholia nákupnými orgiami typu Čierny piatok, ktorý trvá nie deň, ale aj týždeň. Počas Vianoc pribúda najviac prípadov depresií a samovrážd. Takmer každý druhý človek prežíva stres, z týchto sviatkov radosti a pokoja. A odpadu.

Možno by sme ich mohli prežívať skromnejšie, uľaví sa nielen prírode, ale možno aj nám. 

Európsky týždeň pre menej odpadov 2024: Plytvanie jedlom nie je naša chuť!

Európsky týždeň znižovania množstva odpadu (The European Week for Waste Reduction - EWWR ) je najväčšou kampaňou na zvýšenie povedomia o predchádzaní vzniku odpadu v Európe. Spája jednotlivcov, školy, podniky, samosprávy, mimovládne organizácie a združenia, ktoré organizujú aktivity na zvýšenie povedomia o znižovaní odpadu. Každý rok sa zameriava na špecifickú tému, s cieľom predchádzať vzniku odpadu. Európsky týždeň znižovania množstva odpadu prebieha od roku 2009, kedy sa konal prvýkrát. Odvtedy prebieha táto akcia každý rok. Zvyčajne sa koná v predposledný alebo posledný týždeň v novembri. Tento rok je témou potravinový odpad.

Rýchla móda - znížme množstvo odpadov a znečistenie z módneho priemyslu

Spotreba oblečenia za posledné desaťročia prudko narástla a s ňou aj dopady módneho priemyslu na životné prostredie. Vďaka nízkej cene nakupujeme často nové oblečenie, aby sme držali krok s najnovšími trendmi. Tento konzumný prístup sa nazýva fast fashion, v slovenčine rýchla móda. Je to hromadná rýchla výroba a predaj lacného oblečenia.

Júl bez plastov: zapojte sa do mesačnej kampane pre menej plastov

Júl bez plastu (v angličtine Plastic Free July) je celosvetové hnutie, ktoré vzniklo v roku 2011. Každoročne pomáha miliónom ľudí byť súčasťou riešenia plastového znečistenia – aby sme mohli mať čistejšie ulice, oceány a udržateľné komunity. Odhaduje sa, že v roku 2023 sa tejto iniciatívy zúčastnilo 89 miliónov jednotlivcov z viac ako 190 krajín. Aktívne sa zapojili nielen jednotlivci ale aj pracoviská, komunity, školy, kaviarne a maloobchody. 

 

Dovolenka šetrnejšia k prírode

Masový turizmus má na mnohé miesta na Zemi devastujúci vplyv. Mali by sme sa zaoberať výberom dovolenky a snažiť sa o taký spôsob cestovania a dovolenkovania, ktorý bude mať čo najmenší negatívny dopad na prírodu. Spísali sme pre vás tipy, ktoré vám v tom môžu pomôcť. 

Medzinárodný týždeň povedomia o komposte

V dňoch 5. až 11. máj prebieha Medzinárodný týždeň povedomia o komposte, najväčšia a najkomplexnejšia vzdelávacia iniciatíva o kompostovaní. Jej cieľom je spolupracovať na zvýšení povedomia verejnosti o tom, prečo by sme mali kompostovať biologický odpad a využívať kompost na zlepšovanie kvality pôdy. Každý rok má inú tému, tohtoročnou témou je: Kompost... Majster prírody v oblasti klímy. Zapojte sa aj vy do kompostovacích aktivít, začnite lepšie triediť biodpad, kompostovať. Ponúkame vám informácie ako na to, infografiky, tipy pre jednotlivcov, školy, samosprávy a kompostárne, ale aj rôzne vzdelávacie aktivity - kvízy, skladačky, krížovky, komiks či vtipné videá o kompostovaní...

Vplyv kompostovania na zmenu klímy

12.01.2024

Zmena klímy v súčasnosti predstavuje vážny environmentálny, sociálny a ekonomický problém na celom svete. Spôsob akým nakladáme s odpadom má významný vplyv na klímu. Skládkovanie a spaľovanie odpadu, ktoré sú v hierarchii odpadového hospodárstva na najnižších priečkach, produkujú skleníkové plyny ako napr. oxid uhličitý, metán a oxidy dusíka. V odpadovom hospodárstve sa pri znižovaní nepriaznivých vplyvov na klímu upriamuje pozornosť najviac na skládky odpadu. Rozkladom biologicky rozložiteľných odpadov bez prístupu vzduchu vzniká na skládkach metán a preto je nevyhnuté odklonenie tohto odpadu od skládok a nahradiť jeho zneškodňovanie zhodnocovaním.

Aby bol deň Zeme a trvalej udržateľnosti každý deň...

Počas roka si pripomíname rôzne dni, ktoré majú inšpirovať k ekologickému životu v súlade s možnosťami našej planéty. Deň Zeme (Earth Day), ktorý sa každoročne oslavuje 22. apríla už od roku 1969, má za cieľ upozorňovať širokú verejnosť na nutnosť ochrany životného prostredia. Tento deň začali sláviť v Amerike, v roku 1990 sa k jeho oslave pripojil zvyšok sveta, keď sa stal Medzinárodným dňom Zeme. Deň prekročenia kapacity Zeme (Earth Overshoot Day) nemá pevne stanovený dátum, ale každý rok sa určuje podľa miery prekročenia úrovne, nad ktorou už spotrebávame viac zdrojov, ako je planéta schopná doplniť za rok. Deň trvalej udržateľnosti (Sustainability Day) sa koná každú poslednú októbrovú stredu. Sú aj ďalšie, menej známe dni, čo je však dôležité: mali by sme sa usilovať, aby sa ich posolstvo stalo našou každodennosťou.

Spoločnosť, ktorá žije trvalo udržateľne, uspokojuje svoje potreby bez toho, aby ohrozovala schopnosť budúcich generácií uspokojovať svoje potreby. K takej spoločnosti máme veľmi ďaleko - znečistenie, globálne otepľovanie, strata biodiverzity, to všetko narastá, priamo úmerne s tým, ako stúpa naša "životná úroveň" a početnosť. Všetci by sme si priali, aby sa naše deti mali ešte lepšie, bez toho aby sme si niečo museli odopierať. Príroda nám však hrozí a pri súčasnom vývoji je možné, že až ona nám nastaví limity, ktoré môžu byť pre spoločnosť bolestivé. Možno by sme mali prehodnotiť svoje potreby, žiť jednoduchšie a skromnejšie. Potom sa budeme približovať k trvalej udržateľnosti. Skúsme to, krok po kroku.

Stránky