Experti EÚ konečne potvrdili, že ftaláty v zdravotníckych pomôckach sú škodlivé

Tlačová správa
Brusel/Košice
18. október 2007
Vedecký výbor Európskej únie pre vznikajúce a novo zistené zdravotné riziká potvrdil, že zdravotnícke pomôcky z PVC sú nebezpečné. Obsahujú totiž ftalát DEHP, ktorý je toxický a spôsobuje zdravotné problémy.

Ešte v roku 2002 Výbor tvrdil, že obsah ftalátov DEHP nie je nutné v zdravotníckych pomôckach obmedzovať, pretože neexistuje dostatok dôkazov o jeho negatívnom pôsobení. V poslednej správe však experti názor zmenili a prvýkrát v histórii je tak možné otvoriť serióznu diskusiu o zmene zákonov a následnej eliminácii škodlivých látok zo zdravotníctva.

Výbor tvrdí, že najzraniteľnejší sú malí chlapci. Ftalát DEHP totiž okrem pečene a obličiek pôsobí negatívne aj na testikulárne bunky, ktoré ovplyvňujú produkciu spermií. Zvýšené vystavenie ftalátom DEHP tak môže chlapcom v neskoršom veku spôsobiť vážne problémy s plodnosťou. Medzi ďalšie rizikové skupiny Výbor zaradil aj pomôckami liečené tehotné ženy a kojace matky, pretože sú DEHP vystavené počas tehotenstva a kojenia.

„Správa komisie priznáva, že najmä nedonosené deti dostávajú do tela vysoké dávky DEHP.  Tieto hodnoty sú také vysoké, že je najvyšší čas konať a nečakať ešte roky na konečné epidemiologické štúdie,“ hovorí Lisette van Vliet z organizácie  Health Care Without Harm Europe (HCWHE).

Mnohé lekárske a ekologické združenia Správe vyčítajú, že hodnotí iba chemikálie,  ktoré môžu byť použité na zmäkčenie PVC. Nezaoberá sa alternatívnymi druhmi plastov, ktoré by mohli byť používané v medicínskych pomôckach.

Ak by sa pozreli aj na zdravotnícke pomôcky vyrobené z prirodzene mäkkých plastických hmôt, ktoré zmäkčovadlá nepotrebujú, našli by ich na trhu dostatok[1]. Tie do tela pacienta  toxické chemikálie neuvoľňujú. Poskytlo by to komplexnejší obraz a uľahčilo odpoveď na otázku, či ftaláty sú tie látky, ktoré chceme v zdravotníckych pomôckach.” hovorí Katarína Vrábľová z Priateľov Zeme – SPZ.

Ftalát DEHP, ktorý je súčasťou zdravotníckych pomôcok z PVC, sa uvoľňuje do roztokov s obsahom tukov ako krv, či enterálna výživa, a dostáva sa tak priamo do tela pacienta. Početné štúdie na zvieratách dokazujú, že DEHP má závažné škodlivé účinky v dávkach, ktoré boli zistené u novorodencov Ak je dostupná bezpečnejšia alternatíva bez zmäkčovadiel, nemocnice by ju mali uprednostniť.

Je to jediná efektívna cesta ako minimalizovať riziko, že pacient príde do styku s toxickými chemikáliami. Pri rizikových skupinách pacientov ako sú nedonosené deti už pomôcky z PVC vyradilo veľa európskych nemocníc vrátane niektorých nemocníc na Slovensku.

 



[1] Podľa posledného výskumu HCWHE je na európskom trhu viac ako 260 zdravotníckych pomôcok bez DEHP a iných zmäkčovadiel.

 

Katarína Vráblová, koordinátorka, Priatelia Zeme - SPZ, Tel.:0908 656 799, vrablova@priateliazeme.sk
Ladislav Hegyi, predseda Priateľov Zeme-SPZ, Tel.: 0903 628 503, hegyi@priateliazeme.sk
Kľúčové slová: